Özel Direksiyon Dersi

Özel Direksiyon Dersi / Eğitimi / Fiyatları

Özel Direksiyon Dersi aldıktan sonra genç yaşlı çoğu kişinin hayali bir ehliyet almaktır. Ehliyet kendini istediğin yere götürebilme özgürlüğüdür. Bu özgürlüğü yaşamak isteyen her birey kendini ehliyet kurslarında almaktadır. Ehliyet kursları insanları özgürlüğe ulaştıran birer aracıdırlar.

Ehliyete Giden Yolda Nelere Dikkat Edilmelidir?
Ehliyet kursuna başlayan birey öncelikle ehliyet kursunda görülen sözel derslere katılmak zorundadır. Bu dersler; motor ve araç tekniği, trafik ve çevre bilgisi, ilk yardım bilgisidir. Motor ve araç tekniği dersinde; ehliyetini almak istenilen araç hakkında, mekanik ve fiziksel bilgiler verilmektedir. Aracı sürerken ve çalıştırdığımızda araçta hangi işlemlerin gerçekleştiği bilgisi yine bu derslerde verilmektedir. Motor dersi, daha sonra uygulamalı olarak alınacak direksiyon derslerinin teorik kısmıdır.

Özel Direksiyon Dersleri Nasıl Olmaktadır?
Teorik dersleri görmekte olan aday eğitimi bittikten sonra da direksiyon derslerine girmektedir. Daha sonra yazılı sınavı geçen aday milli eğitim bakanlığı eğitmenlerinin yaptığı direksiyon sınavına girmektedir. Bu sınavlar yıllar geçtikçe daha ayrıntılı olarak uygulanmaktadır. Bu sınavdan başarısız olan adaylar özel direksiyon dersi almak istemektedir. Normal ders eğitimleri bazı adaylar için yeterli olmamaktadır. Özel direksiyon dersi eğitimi  ile öğrenilmeyen konular tekrar edilip daha çok pratik yapma şansı olmaktadır.

Ehliyet kursları normal kurs ücreti içerisinde her adaya belirli bir saat direksiyon dersi zaten vermektedir. Ancak bazı adaylar bu eğitime destek amaçlı özel direksiyon dersi eğitimi almak isteyebilirler. Bu durumda da yine özel direksiyon dersi verilebilir. Adayın isteğine göre eğitimi veren eğitmen bay veya bayan olarak seçilebilmektedir. Adayın derslere adapte olabilmesi ve daha sonra gireceği sınavda başarılı olabilmesi için mutlaka isteği bir eğitmenle çalışması gerekmektedir. Özel eğitim almanın bir diğer amacı da ehliyeti olan ancak aktif araba kullanamayan adaylardır.

Bazı adaylar hem yazılı hem de uygulamalı direksiyon sınavından başarı ile ayrılarak ehliyetini almaktadır. Ancak bu adaylardan bazıları ehliyeti olmasına rağmen araç kullanmakta zorlanmaktadır. Bu durumda da özel eğitmenle yapılan pratikler ile zaten ehliyete sahip olan aday trafiğe kazandırılmaktadır. Eğitim esnasında eğitmenin davranışları çok önemli olmaktadır. Eğitmen bir öğretici konumdan bir psikolog konumuna doğru yolculuk yapmak zorundadır. Araba sürmekte tedirgin olan bireylerin alt yapısında bir korku yatmaktadır.